Pomiń do głównej zawartości

Opis kursu

Loga Unii Europejskiej, Rzeczpospolitej Polskiej Funduszy Europejskich, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju

Kurs jest skierowany w szczególności do osób, które wykorzystują lub chciałyby wykorzystywać w swojej pracy zawodowej metodę projektów. Dla wszystkich zainteresowanych zdobyciem nowych kompetencji, którzy chcą rozwiązywać problemy biznesowe i społeczne z wykorzystaniem narzędzi kreatywnych w swojej pracy. Kurs jest na poziomie początkującym, składa się z 7 modułów. Realizacja we własnym tempie. Formy przekazu treści: kurs moderowany, kontakt z prowadzącym zindywidualizowany, asynchroniczny: e-mail, komentarze zwrotne z opóźnieniem, w zależności od potrzeb kursanta. Poza tym, tekst, prezentacje, filmy, mapy myśli, quizy samookotrolne i kontrolne, dyskusje.


WYMAGANIA WSTĘPNE

Aby przystąpić do realizacji kursu oczekujemy:

  • motywacji do aktywnego uczestnictwa w kursie,
  • zainteresowania tematyką myślenia projektowego,
  • umiejętności korzystania z podstawowych programów komputerowych i Internetu (m.in. przeglądarki internetowej, odtwarzacza video, programu do przeglądania grafik).

CELE KURSU

  • Zdobędziesz kompetencje w zakresie pracy metodą projektów.
  • Poznasz, jak kreatywnie podchodzić do problemu, zadania, ale przede wszystkim, jak przełożyć wiedzę i umiejętności w konkretne działanie.
  • Dowiesz się, jak umiejętnie wykorzystać metodę projektów w generowaniu nowych pomysłów.
  • Przekonasz się, że praca metodą projektu umożliwia osiągnięcie celu, co jest niezwykle ważne zarówno w przypadku pracy zespołowej, jak również pracy indywidualnej.
  • Nauczysz się dostarczać optymalne rozwiązania poprzez lepsze definiowanie i redefiniowanie istoty rozwiązywanego problemu; określać i dobierać narzędzia projektowe odpowiednie do przygotowywanych rozwiązań; pobudzać kreatywność zarówno w swoim działaniu, jak również działaniu całego zespołu; ocenić wartość i trafność prezentowanych informacji; generować większą liczbę rozwiązań problemu, aby osiągnięć cel.

PORUSZANE ZAGADNIENIA

MODUŁ 1

W module pierwszym został zaprezentowany proces myślenia projektowego.

MODUŁ 2

W module drugim została zaprezentowana typologia problemów.

MODUŁ 3

W module trzecim zostały zaprezentowane fazy procesu analizy informacji.

MODUŁ 4

W module czwartym zostało zaprezentowane myślenie innowacyjne, czyli jak myśleć sprawniej.

MODUŁ 5

W module piątym zostały zaprezentowane techniki kreatywnej analizy i rozwiązywania problemów. Część I.

MODUŁ 6

W module szóstym zostały zaprezentowane techniki kreatywnej analizy i rozwiązywania problemów. Część II.

MODUŁ 7

W module siódmym zostały zaprezentowane zasady wdrożenia metody projektów.


WARUNKI ZALICZENIA

Aby zaliczyć kurs należy:

  • zapoznać się ze wszystkimi materiałami zawartymi w poszczególnych modułach,
  • rozwiązać testy cząstkowe (quziy),
  • rozwiązać test końcowy.

WARUNKI OTRZYMANIA ZAŚWIADCZENIA

Aby otrzymać zaświadczenie, niezbędne jest uzyskanie minimum 51% punktów z aktywności typu: quizy i testu końcowego.


KADRA KURSU

dr Wioleta Duda

Prodziekan Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie. Doktor nauk społecznych w dyscyplinie pedagogika. Pracuje w Katedrze Badań nad Edukacją Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie. Specjalizuje się w prowadzeniu badań z zakresu karier zawodowych. Pełni funkcję doradcy zawodowego dla studentów i doktorantów Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie. Kieruje dwoma projektami finansowanymi z funduszy Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Wydziałowy Koordynator dla studentów z niepełnosprawnością. Prywatnie pasjonatka powieści Szczepana Twardocha.

dr inż. Wioletta Sołtysiak 

Obrazek przedstawia członka kadry doktor inżynier Wiolettę Sołtysiak

Doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie nauk o zarządzaniu i jakości. Pracuje w Katedrze Badań nad Edukacją Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie. Specjalizuje się w prowadzeniu badań z zakresu zarządzania procesem kształcenia, z wykorzystaniem technologii informacyjno-komunikacyjnych. Uczestniczy w dwóch projektach z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Autorka posiada ponad 20-letnie doświadczenie w realizacji zajęć dydaktycznych w e-learningu. Napisała kilkadziesiąt artykułów naukowych oraz monografię, poświęconą zarządzaniu procesem kształcenia w szkolnictwie wyższym. Wzięła udział w kilkudziesięciu szkoleniach doskonalących warsztat dydaktyczny; z tematów nowych technologii, narzędzi, technik i metod, stosowanych w procesie dydaktycznym, w uczeniu się on-line.

dr Katrzyna Zalas

Obrazek przedstawia członka kadry doktor Katarzynę Zalas

Doktor nauk społecznych w dyscyplinie pedagogika. Pracuje w Katedrze Pedagogiki Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie. Tutor i certyfikowany "Master of Didactics". Realizuje projekt MNiSW z zakresu wdrożenia modelu tutoringu do praktyki akademickiej w UJD. Zakres jej zainteresowań badawczych obejmuje konteksty historyczne oraz współczesne zagadnienia systemu oświaty. Jedna z finalistek projektu "Twarze Przyszłości" Częstochowy. Czas wolny spędza na czytaniu i joggingu. Zakochana w polskim Wybrzeżu. Uwielbia spacerować ulicami Gdańska.