Kurs Postwencji ELLIPSE
Ten kurs dostarcza wiedzy na temat postwencji i uczy mikro-umiejętności, które mogą pomóc w dążeniu do wzrostu potraumatycznego.
Ten kurs dostarcza wiedzy na temat postwencji i uczy mikro-umiejętności, które mogą pomóc w dążeniu do wzrostu potraumatycznego.
Kurs ten dostarcza wiedzy na temat postwencji i uczy mikro-umiejętności postwencyjnych, które pomogą w poradzeniu sobie z traumą po samobójstwie. Wdrożenie praktycznych wskazówek zdobytych na tym kursie w sektorach opieki społecznej, zdrowotnej i edukacji pomoże zmniejszyć luki w edukacji i szkoleniach w tym zakresie oraz lepiej wspierać osoby dotknięte stratą po samobójstwie.
Kurs postwencji ELLIPSE został opracowany dzięki staraniom partnerów projektu ELLIPSE z Polski i Szwecji. Kurs został opracowany i prowadzony przez doświadczonych edukatorów z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego oraz SPES-Blekinge (koordynator). Współfinansowany był przez program Erasmus+ Unii Europejskiej.
Numer ID projektu:
Tytuł: KURS POSTWENCJI ELLIPSE
Czas trwania: 10-09-2024 do 09-09-2025 (12 miesięcy)
Kurs postwencji skierowany jest do osób, które chcą nauczyć się, jak radzić sobie z żałobą po samobójstwie, oraz jak wspierać osoby w żałobie na poziomie indywidualnym, rodzinnym, zawodowym i społecznym.
Do udziału w kursie nie jest wymagana wcześniejsza wiedza z zakresu suicydologii, jednak zachęcamy do uczestnictwa w "Kursie zapobiegania zachowaniom samobójczym ELLIPSE Gatekeeper+" z zakresu prewencji samobójstw, aby poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności w tej dziedzinie.
Uczestnik kursu będzie miał możliwość:
Kurs postwencji ELLIPSE jest modułowy, co pozwala na naukę materiału zgodnie z własnymi potrzebami. W Module A prezentujemy podstawy postwencji; Moduł B dotyczy radzenia sobie ze stratą po samobójstwie i wspierania przyjaciela/rodziny w kryzysie wywołanym samobójstwem; w Module C zebraliśmy praktyczne interwencje skupiające się na jednostce, rodzinie i grupie. Moduł D koncentruje się na postwencji w opiece zdrowotnej, Moduł E postwencji w opiece społecznej, a Moduł F postwencji w środowiskach edukacyjnych. „Podręcznik Postwencji ELLIPSE” stanowi integralną część tego kursu.
Główne założenie twórców kursu to fakt, że stres nie zawsze przekłada się na większą wiedzę i umiejętności u studenta, laika, osoby z doświadczeniem życiowym czy profesjonalisty. Dlatego jednym z celów kursu jest zapewnienie każdemu uczestnikowi przyjaznego środowiska nauki z dostępem do jednego z twórców kursu na ZOOMie przez godzinę każdego tygodnia. Konsultacje dostępne są w językach angielskim, polskim i szwedzkim.
Aby zaliczyć kurs i otrzymać certyfikat, wymagane jest uzyskanie 60% prawidłowych odpowiedzi w testach sprawdzających w co najmniej czterech wybranych modułach kursun (10-pytaniowe testy sprawdzające są na końcu każdego z 6 modułów kursu).
Jako że jest to jeden z pierwszych na świecie e-kursów online dotyczących postwencji, gorąco zachęcamy do wypełnienia ankiety przed i po kursie. Pomoże to nam, twórcom kursu oraz uczestnikom, wspólnie współtworzyć wysokiej jakości kursy w tej trudnej i wymagającej dziedzinie wiedzy.
Jeśli potrzebujesz pomocy w zakresie zdrowia psychicznego w swoim ojczystym języku, zapraszamy do odwiedzenia strony: https://findahelpline.com/.
Jeśli chcesz przećwiczyć niektóre umiejętności np. regulację emocji, modyfikowanie błędnych schematów poznawczych, czy też utworzyć własny 12-Stopniowy Plan Bezpieczeństwa, odwiedź stronę: https://12stepsplan.com.
Kontakt z twórcami kursu: info@12stepsplan.com
Strona grantów ELLIPSE i ELLIPSE Postvention: https://ellipse.12stepsplan.com.
Anna Baran
Psychiatra. Suicydolog. Badacz afiliowany na Uniwersytecie Linneusza w Kalmarze-Växjö, Szwecja
Międzynarodowy koordynator grantów ELLIPSE i ELLIPSE Postvention współfinansowanych przez Unię Europejską. Absolwent Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Współprzewodnicząca Specjalnej Grupy Zainteresowań Edukacją i Szkoleniem w Prewencji Samobójstw (IASP Special Interest Group Education and Training in Suicide Prevention), członek Sekcji Suicydologii Europejskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, członek Zarządu SPES Blekinge oraz członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego. Ekspert w Grupie Roboczej ds. Prewencji Samobójstw i Depresji przy Radzie Zdrowia Publicznego przy Ministerstwie Zdrowia. Koordynator zadania edukacyjnego (Zadanie 6) w Narodowej Strategii Prewencji Samobójstw w ramach Narodowego Programu Zdrowia (2022) w Polsce.
Współautor sześciu podręczników dotyczących prewencji samobójstw: dla pracowników mediów, dla osób udzielających wywiadów, dla moderatorów i administratorów sieci internetowych, o postwencji w szkołach oraz "Learning from the Lived Experience" (wyd. w języku angielskim, szwedzkim i węgierskim) i "ELLIPSE Postvention Handbook" (wyd. w języku angielskim, szwedzkim i polskim). Współtwórca Kursu ELLIPSE Gatekeeper+ w Prewencji Samobójstw w językach: angielskim, niemieckim, węgierskim, norweskim, szwedzkim, polskim i ukraińskim, z udziałem ponad 1500 uczestników w dwóch edycjach (2023-2024).
Zainteresowania: prewencja samobójstw, fotografia, podróże i żeglarstwo.
Tomasz Milewicz
Starszy wykładowca na Uniwersytecie Jagiellońskim Collegium Medicum, Polska
Endokrynolog reprodukcyjny i specjalista ginekologii i położnictwa z 25-letnim doświadczeniem pracy w Klinice Położnictwa i Ginekologii Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Członek Specjalnej Grupy Zainteresowań Edukacją i Szkoleniem w Prewencji Samobójstw Międzynarodowego Towarzystwa Prewencji Samobójstw (IASP). Współautor "Learning from the Lived Experience" (wyd. w języku angielskim, szwedzkim i węgierskim) i "ELLIPSE Postvention Handbook" (wyd. w języku angielskim, szwedzkim i polskim). Współtwórca Kursu ELLIPSE Gatekeeper+ w Prewencji Samobójstw w językach: angielskim, niemieckim, węgierskim, norweskim, szwedzkim, polskim i ukraińskim, z udziałem ponad 1500 uczestników w dwóch edycjach (2023-2024).
Zainteresowania: podróże i golf.
Maiellen Stensmark
Przewodnicząca organizacji non-profit SPES Blekinge (2010-luty 2024). Szwecja.
Nauczycielka języka hiszpańskiego, pracownik socjalny, osoba z doświadzeniem utraty osoby bliskiej w samobójstwie. Autorka książki "Såphalka och Lingontuvor" (pol. "Mydło i borówki") (2015) o żalu, relacji z córką i jej samobójstwie w wieku 21 lat, 2004. Maiellen prowadzi blog o prewencji samobójstw (https://www.forebyggsjalvmord.se/). Współautorka dwóch podręczników: "Learning from the Lived Experience" i "ELLIPSE Postvention Handbook". Współtwórca Kursu ELLIPSE Gatekeeper+ w Prewencji Samobójstw w językach: angielskim, niemieckim, węgierskim, norweskim, szwedzkim, polskim i ukraińskim, z udziałem ponad 1500 uczestników w dwóch edycjach (2023-2024).
Zainteresowania: taniec, pływanie, żeglarstwo, sztuka i natura.