Kliniczny zarys chorób
Kurs stanowi podstawowe kompendium wiedzy dotyczące najczęściej spotykanych chorób u człowieka, często określanych mianem cywilizacyjnych.
Kurs stanowi podstawowe kompendium wiedzy dotyczące najczęściej spotykanych chorób u człowieka, często określanych mianem cywilizacyjnych.
Współczesna medycyna często wykrywa choroby we wcześniejszych stadiach, niż miało to miejsce w przeszłości.
Wiedza medyczna czyni coraz większe postępy.
Każdy dzień pracy zawodowej związanej z opieką nad pacjentem stawia wysokie wymagania zarówno w zakresie wiedzy, jak i umiejętności oraz kompetencji społecznych.
W procesie stawiania diagnozy rozproszone objawy układają się w konstelację, która wskazuje na określone rozpoznanie choroby.
Przyświecającym celem kursu: Kliniczny zarys chorób, jest zwięzłe przedstawienie przyczyn powstawania wybranych chorób człowieka i ich obrazu klinicznego.
Zwięzła koncepcja kursu, o charakterze zarysu, ma stanowić swego rodzaju podstawowe, wypunktowane wskazówki ułatwiające zrozumienie procesu diagnostycznego, ale sprawia, że w określonych miejscach szata językowa kursu charakteryzuje się stosunkowo syntetycznym językiem i zawiera wiele uproszczeń oraz skrótów.
Niech zatem kurs: Kliniczny zarys chorób, prowadzi nas poprzez konstelacje obrazów klinicznych chorób, tak aby pamięć o nich, powracała wówczas, gdy będzie potrzebna w codziennej opiece nad pacjentem.
Zainteresowanie tematyką kursu.
W module pierwszym zostały zaprezentowane zagadnienia związane z chorobami układu krwiotwórczego.
W module drugim zostały zaprezentowane zagadnienia związane z chorobami układu krążenia.
W module trzecim zostały zaprezentowane zagadnienia związane z chorobami układu oddechowego.
W module czwartym zostały zaprezentowane zagadnienia związane z chorobami układu trawiennego.
W module piątym zostały zaprezentowane zagadnienia związane z chorobami układu wydalniczego.
Aby zaliczyć kurs należy udzielić minimum 60% poprawnych odpowiedzi na wszystkie pytania w całym kursie oraz w teście końcowym.
Aby otrzymać zaświadczenie należy spełnić warunki zaliczenia.
Zawód lekarza wykonuje od 2004 roku. Stopień doktora nauk medycznych uzyskał na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Medycznego w Łodzi w 2009. Stopień doktora habilitowanego nauk medycznych w zakresie medycyny uzyskał w 2016. Zainteresowania naukowe ogniskował między innymi na toczniu neuropsychiatrycznym i badaniu polimorfizmu genowego, osobowości i sposobach radzenia sobie ze stresem w twardzinie układowej, psychologicznej charakterystyce chorych na łuszczycę, zgłaszających świąd skóry, metaanalizach poświęconych ocenie stosowania leków działających na ośrodkowy układ nerwowy w terapii świądu mocznicowego i cholestatycznego, a także na pracach poglądowych z zakresu psychodermatologii.