Matematyka finansowa
Kurs stanowi wprowadzenie do zagadnień matematyki finansowej.
Kurs stanowi wprowadzenie do zagadnień matematyki finansowej.
Kurs skierowany jest przede wszystkim do studentów kierunków takich jak rachunkowość, bankowość, ekonomia, informatyka czy matematyka finansowa. Wszelako może być użyteczny również dla uczniów szkół średnich oraz dla osób pracujących w szeroko rozumianym sektorze finansowym: dla analityków, menedżerów, specjalistów od wyceny przedsiębiorstw czy oceny ryzyka kredytowego. Dla takich osób może być to okazja do przypomnienia sobie pojęć znanych z lat studiów.
WYMAGANIA WSTĘPNE
Podstawowa znajomość pojęć i symboli matematycznych.
CELE KURSU
Rzeczywistość finansów jest stale wokół nas: nasze pieniądze procentują na kontach i lokatach; spłacamy kredyty i pożyczki; dowiadujemy się o podwyżkach wynagrodzeń, waloryzacji emerytur; otrzymujemy cykliczne wypłaty, np. renty; otrzymujemy odszkodowania; płacimy różnego rodzaju składki; jesteśmy ofiarami inflacji; inwestujemy nasze środki w pewne przedsięwzięcia.
Bardzo często jednak nie wiemy, jakie mechanizmy stoją za tym wszystkim. Podczas tego kursu poznasz wymienione wyżej mechanizmy, aby mieć pełną kontrolę nad procesami zachodzącymi obok.
Zrozumiesz pojęcia dotyczące matematyki finansowej oraz poznasz konstrukcję procesów, które się z nimi wiążą.
Dowiesz się m.in.:
PORUSZANE ZAGADNIENIA
MODUŁ 1
Czas a wartość pieniądza
W module pierwszym zostały zaprezentowane:
MODUŁ 2
Przyszła wartość kapitału
W module drugim zostały zaprezentowane:
MODUŁ 3
Obecna wartość kapitału
W module trzecim zostały zaprezentowane:
MODUŁ 4
Strumienie płatności
W module czwartym zostały zaprezentowane:
MODUŁ 5
Rachunek kredytowy
W module piątym zostały zaprezentowane:
MODUŁ 6
Ubezpieczenia na życie
W module szóstym zostały zaprezentowane:
MODUŁ 7
Renty życiowe
W module siódmym zostały zaprezentowane:
MODUŁ 8
Efektywność inwestycji
W module ósmym zostały zaprezentowane:
MODUŁ 9
Wycena akcji i obligacji
W module dziewiątym zostały zaprezentowane:
WARUNKI ZALICZENIA
Warunkiem zaliczenia kursu jest uzyskanie minimum 60% poprawnych odpowiedzi w całym kursie. Zadania znajdują się na końcu każdej lekcji (test) oraz na końcu całego kursu (egzamin). Napotkasz różne typy zadań: jedno- oraz wielokrotnego wyboru, otwarte, "przeciągnij i upuść". Na prawie wszystkie zadania możesz udzielić odpowiedzi dwa razy. Wyjątkiem są ćwiczenia, które zawierają tylko dwie możliwości odpowiedzi (np. prawda/fałsz) - na nie możesz odpowiedzieć tylko raz.
mgr Tomasz Witczak
Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego (2011, specjalność: matematyka w ekonomii i ubezpieczeniach, praca magisterska na temat analizy w ciele liczb p-adycznych). W latach 2012 - 2020 analityk rynków giełdowych, pracujący dla jednego z portali internetowych.
Obecnie realizuje na Uniwersytecie Śląskim przewód doktorski dotyczący logiki matematycznej, w szczególności semantyki logik nieklasycznych.
Od strony naukowej zainteresowany także uogólnieniami pojęcia topologii (supra- i infra-topologie, struktury minimalne i słabe), logiką macierzową i wektorową (A. Stern, E. Mizraji) oraz zbiorami intuicjonistycznymi.