Pomiń do głównej zawartości

Opis kursu

Projekt "PoMOOCny e-learning" POWR.03.01.00-00-W058/18 dofinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, Oś Priorytetowa III. Szkolnictwo wyższe dla gospodarki i rozwoju, Działanie 3.1 Kompetencje w szkolnictwie wyższym.


Kurs Mooc Matematyki przygotowaliśmy z myślą o przyszłych i obecnych studentach Akademii WSB oraz absolwentach szkół średnich, którzy rozpoczynają przygodę z wyższą matematyką. Udział w kursie umożliwia zapoznanie z głównymi działami algebry liniowej i analizy matematycznej oraz poznanie praktycznych zastosowań algebry i analizy w finansach, zarządzaniu, rachunkowości, inżynierii produkcji czy po prostu przy podejmowaniu decyzji.


WYMAGANIA WSTĘPNE

Warunkiem wstępnym jest jedynie znajomość matematyki w zakresie szkoły średniej, w szczególności dobre opanowanie czterech podstawowych działań oraz pojęć potęgowania, pierwiastkowania i logarytmu; tudzież znajomość pojęcia funkcji (w sensie intuicyjnym, niekoniecznie teorio-zbiorowym). Do korzystania z kursu wystarczy komputer osobisty (laptop) lub smartfon z dostępem do Internetu i standardowe przybory do pisania (zeszyt, ołówek).


CELE KURSU

    Po ukończeniu kursu student będzie:
  • potrafił stosować ogólną wiedzę w zakresie algebry liniowej i analizy matematycznej do rozwiązywania zadań,
  • potrafił w praktyce zastosować teorie matematyczne w przykładach z zakresu finansów, zarządzania i ekonomii,
  • rozwiązywać w sposób twórczy zadania matematyczne w oparciu o teorię i przykłady,
  • tłumaczyć zagadnienia ekonomiczne (i inne) na język matematyczny,
  • unikał błędów przy rozwiązywaniu zadań matematycznych (dzięki informacji zwrotnej i odpowiednio dobranym fałszywym odpowiedziom student uczy się zwracania uwagi na momenty, w których łatwo jest popełnić błąd),
  • korzystał z wypracowanych umiejętności obliczeniowych (szybkim, logicznym myśleniem),
  • posługiwał się językiem matematycznym i algorytmicznym prezentując swoje rozumowanie w sposób formalny: przy pomocy języka matematycznego i algorytmicznego.

PORUSZANE ZAGADNIENIA

Poziom podstawowy

Algebra liniowa: macierze i układy równań.

Analiza: ciągi, szeregi, funkcje, rachunek różniczkowy i rachunek całkowy.

Poziom średniozaawansowany

Algebra liniowa: liczby zespolone, macierze, układy równań.

Analiza: ciągi, szeregi, funkcje, rachunek różniczkowy, rachunek całkowy.


WARUNKI ZALICZENIA

Do ukończenia kursu Mooc Matematyki wymagany jest udział w preteście. Wymagane jest również udzielenie 50% prawidłowych odpowiedzi w 2 testach końcowych poziomów podstawowego i zaawansowanego.

Warunki szczegółowe:

  1. Aby uzyskać dostęp do zasobów poziomu podstawowego wymagane jest podejście do pretestu, bez względu na wynik.
  2. Aby uzyskać dostęp do zasobów poziomu średniozaawansowanego wymagane jest uzyskanie przynajmniej 50% prawidłowych odpowiedzi w postteście poziomu podstawowego. Możliwe jest trzykrotne podejście do każdego zadania z tego posttestu. Wynik posttestu ma 5-procentowy wpływ na ocenę końcową.
  3. W postteście poziomu średniozaawansowanego również możliwe jest trzykrotne podejście do każdego zadania z tego posttestu. Wynik posttestu poziomu średniozaawansowanego ma 95-procentowy wpływ na ocenę końcową.

WYMAGANY CZAS NAUKI

Jeśli uczestnik poświęci 3 godziny w tygodniu na rozwiązywanie zadań, to zakończy jeden poziom kursu w 10 tygodni (co daje 20 tygodni na cały kurs, w przypadku rozwiązywania zadań z obydwu poziomów), a jeśli poświęci 6 godzin tygodniowo, to czas potrzebny na przejście poziomu będzie dwa razy mniejszy.


WARUNKI OTRZYMANIA ZAŚWIADCZENIA

Aby otrzymać zaświadczenie konieczny jest udział w preteście i udzielenie 50% prawidłowych odpowiedzi w 2 testach końcowych poziomów podstawowego i zaawansowanego.


KADRA KURSU

Tomasz Witczak

Absolwent (2011) Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Matematyka (specjalność: matematyka w ekonomii i ubezpieczeniach). Od roku 2014 doktorant na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii (Wydziale Nauk Ścisłych i Technicznych) Uniwersytetu Śląskiego. Specjalność: semantyka logik nieklasycznych. Autor ok. 100 artykułów popularno-naukowych o matematyce finansowej, analizie wielokryterialnej i statystyce; prowadził zajęcia ze studentami Uniwersytetu Śląskiego i Akademii WSB.


KONTAKT Z PROWADZĄCYM

W przypadku ewentualnych pytań do prowadzącego lub uwag do kursu, prosimy o kontakt z administratorem kursu, Panem Wiktorem Grzejdziakiem, pod adresem wgrzejdziak@wsb.edu.pl.