Pomiń do głównej zawartości

Opis kursu

Projekt "PoMOOCny e-learning" POWR.03.01.00-00-W058/18 dofinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, Oś Priorytetowa III. Szkolnictwo wyższe dla gospodarki i rozwoju, Działanie 3.1 Kompetencje w szkolnictwie wyższym.


Kurs Mooc Statystyki przygotowaliśmy z myślą o studentach Akademii WSB rozpoczynających naukę tego przedmiotu oraz chcących poszerzyć zakres posiadanej już wiedzy. Udział w kursie pozwala zrozumieć ideę statystyki. To teoria i praktyka statystyki. Zawiera treść merytoryczną, wszelkie niezbędne wzory i przykłady zastosowania. Treningi, na które składają się zestawy zadań do samodzielnego rozwiązania, wraz z odpowiedziami, umożliwiają przećwiczenie praktycznego zastosowanie poznanych metod statystycznych.


WYMAGANIA WSTĘPNE

Warunkiem wstępnym jest jedynie znajomość matematyki w zakresie szkoły średniej, szczególnie z zakresu algebry liniowej. Do korzystania z kursu wystarczy komputer osobisty (laptop) lub smartfon z dostępem do internetu i standardowe przybory do pisania (zeszyt, ołówek).


WYMAGANY CZAS NAUKI

Jeśli kursant poświęci 3 godziny w tygodniu na rozwiązywanie zadań, to zakończy jeden poziom kursu w 10 tygodni (co daje 20 tygodni na cały kurs, w przypadku rozwiązywania zadań z obydwu poziomów), a jeśli poświęci 6 godzin tygodniowo, to czas potrzebny na przejście poziomu będzie dwa razy mniejszy.


CELE KURSU

    Po ukończeniu kursu student będzie:
  • potrafił stosować ogólną wiedzę na temat przedmiotu statystyki i jej znaczenia w zakresie opisywania zjawisk społeczno-gospodarczych,
  • potrafił w praktyce zastosować metody statystyki opisowej, analizy zależności i regresji oraz analizy dynamiki i ich zastosowanie w analizie wybranych problemów społeczno-gospodarczych oraz pojęcia związane z rachunkiem prawdopodobieństwa oraz ich powiązanie z procesami rzeczywistymi,
  • potrafił w praktyce zastosować metody i techniki prezentacji opisowej i graficznej wyników prostych analiz statystycznych,
  • potrafił identyfikować i interpretować zjawiska i procesy społeczno-gospodarcze wraz z ich uwarunkowaniami I charakteryzować parametry procesów społeczno-gospodarczych,
  • potrafił stosować ideę wnioskowania statystycznego oraz testów statystycznych w opisie wybranych zjawisk społeczno-gospodarczych,
  • wykorzystywać arkusz kalkulacyjny Excel do prowadzenia badań,
  • przygotowywał syntetyczne opracowanie opisowe oraz wizualne wyników prowadzonych badań,
  • korzystać z różnych źródeł wiedzy, selekcjonować dostępną informację oraz wykorzystywać ją do rozwiązywania podejmowanych problemów badawczych,
  • formułował hipotezy badawcze oraz wykorzystywał właściwe narzędzia statystyczne do ich rozwiązania,
  • w syntetyczny sposób prezentował wyniki przeprowadzonych analiz zarówno w sposób opisowy jak i graficzny,
  • poszukiwał dodatkowej wiedzy literaturowej oraz eksperckiej w przypadku trudności z samodzielnym rozwiązywaniem podejmowanych problemów badawczych.

PORUSZANE ZAGADNIENIA

Poziom podstawowy

Poziom podstawowy obejmuje metody statystyczne w zakresie opisu zjawisk społeczno-gospodarczych: metody analizy struktury cech statystycznych, analizy zależności regresji oraz analizy dynamiki.

Poziom średnio zaawansowany

Poziom średnio zaawansowany obejmuje zagadnienia związane z wnioskowaniem statystycznym, wykorzystywanym do opisu wybranych procesów i zjawisk społeczno-gospodarczych, np. w oparciu o wyniki uzyskane dla badań próbkowych, testy statystyczne do weryfikacji postawionych hipotez badawczych.


Warunki ukończenia kursu:

Do ukończenia kursu Mooc Statystyki wymagany jest udział w preteście i udzielenie 50% prawidłowych odpowiedzi w 2 testach końcowych poziomów podstawowego i zaawansowanego. Zalecane jest również wykonanie przynajmniej 30% zadań we wszystkich kategoriach treningów poziomu podstawowego i zaawansowanego.

Warunki szczegółowe:

1. Aby uzyskać dostęp do zasobów poziomu podstawowego wymagane jest podejście do pretestu, bez względu na wynik.

2. Aby uzyskać dostęp do zasobów poziomu średnio zaawansowanego wymagane jest uzyskanie przynajmniej 50% prawidłowych odpowiedzi w postteście poziomu podstawowego. Możliwe jest trzykrotne podejście do każdego zadania z tego posttestu. Wynik posttestu ma 5-procentowy wpływ na ocenę końcową.

3. W postteście poziomu średnio zaawansowanego również możliwe jest trzykrotne podejście do każdego zadania z tego posttestu. Wynik posttestu poziomu średnio zaawansowanego ma 95-procentowy wpływ na ocenę końcową.


WARUNKI OTRZYMANIA ZAŚWIADCZENIA

Aby otrzymać zaświadczenie konieczny jest udział w preteście i udzielenie 50% prawidłowych odpowiedzi w 2 testach końcowych poziomów podstawowego i średnio zaawansowanego.


KADRA KURSU

dr Dominik Krężołek

wykładowca w Katedrze Zarządzania Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej