Pomiń do głównej zawartości

Opis kursu

UE

Kurs powstał w ramach projektu wdrożeniowego dofinansowanego z Funduszy Europejskich (program Wiedza - Edukacja - Rozwój) "wzMOOCcnij swoje kompetencje!" (POWR.03.01.00-00-W018/18-04)



OPIS KURSU

Kurs przeznaczony jest dla studentów studiów magisterskich na kierunku Zarządzanie i Dowodzenie w Akademii Sztuki Wojennej. Studia te są szczególnie przydatne dla osób posiadających wykształcenie wyższe licencjackie, które chcą zdobyć niezbędną wiedzę w zakresie zarządzania środowiskowego. Efekt końcowy każdego uczestnika kursu będzie prezentowany poprzez stworzony system zliczania efektów cząstkowych ocenianych według cząstkowych zaliczeń. Realizacja efektów cząstkowych przez uczestnika kursu doprowadzi do uzyskania efektu końcowego. Należy zaznaczyć, że uczestnik kursu ma możliwość nieograniczonego, wielokrotnego powtarzania modułu nauczania, aż do pełnego opanowania.

Do najistotniejszych efektów kształcenia wynikających z ukończenia e-kursu zaliczyć należy:

  • umiejętność dokonywania opisu i analizy problemów zarządzania oraz formułowanie na tej podstawie wniosków, determinujących zasadnicze procesy zarządzania organizacją;
  • miejętność identyfikacji i zastosowania metod, technik i narzędzi zarządzania;
  • umiejętność identyfikowania i praktycznego rozwiązywania złożonych problemów zarządzania organizacją, funkcjonującą w zmiennym otoczeniu;
  • umiejętność sprawnego posługiwania się narzędziami zarządzania;
  • umiejętność zdobywania samodzielnie wiedzy o zarządzaniu kryzysowym, jego istocie, przebiegu, sposobów identyfikacji;
  • uzyskanie wiedzy na temat bezpieczeństwa narodowego poprzez studia literatury przedmiotu i badania empiryczne oraz wykorzystania w praktyce nabytej wiedzy;
  • wykształcenie u studentów umiejętności zdobywania samodzielnie wiedzy o bezpieczeństwie ekologicznym oraz jego istocie;
  • umiejętność identyfikowania i praktycznego rozwiązywania złożonych problemów z zakresu bezpieczeństwa ekologicznego.

CZEGO SIĘ NAUCZYSZ?

Celem kursu jest poszerzenie, uaktualnienie i pogłębienie wiedzy uczestników studiów w zakresie problematyki dotyczącej ekologicznych aspektów zarządzania środowiskowego. W trakcie zajęć uczestnicy zostaną zapoznani z aktualnym stanem wiedzy dotyczącej środowiska, kierunków i treści działań ekologicznych podejmowanych przez człowieka; podstawami teoretycznymi dotyczącymi: kierowania i zarządzania w organizacji, bezpieczeństwa środowiskowego, zarządzania środowiskowego, zarządzania i reagowania w sytuacjach kryzysowych. Udział w kursie pozwoli na:

  • uzyskanie przez uczestnika kursu wiedzy teoretycznej i praktycznych umiejętności z zakresu zarządzania ekologicznego;
  • zwiększenie konkurencyjności uczestników na rynku pracy w aspekcie zarządzania z uwzględnieniem elementów środowiskowych;
  • wykształcenie u studentów kompetencji w zakresie rozumienia istoty i mechanizmów funkcjonowania bezpieczeństwa ekologicznego; rozumienia zasad, prawidłowości i instrumentów bezpieczeństwa ekologicznego; opisu i analizy problemów bezpieczeństwa ekologicznego.


PROGRAM KURSU

Kurs składa się z 3 modułów, każdy z nich przewidziany jest na osobną liczbę jednostek lekcyjnych – w sumie 14 lekcji.



WYMAGANIA WSTĘPNE

Podstawowa wiedza z zakresu zarządzania organizacjami oraz zarządzania kryzysowego w Polsce.



WARUNKI ZALICZENIA KURSU

Uczestnicy kursu muszą zapoznać się z przygotowanymi dla nich materiałami w części zasobowej każdego modułu, jak również z podaną w każdym module uzupełniającą literaturą przedmiotu.

Aby zaliczyć dany moduł kursu trzeba rozwiązać też kilkuczęściowy test wiedzy (z pytaniami zamkniętymi, quiz typu prawda – fałsz, test dopasowań z całego zakresu tematów przewidzianych w danym module), który stanowi zakończenie każdego modułu. Odpowiedzi do pytań można znaleźć w prezentowanych lekcjach.

Dodatkowo po zakończeniu całego kursu każdy z uczestników będzie musiał napisać i wysłać do opiekuna kursu za pomocą platformy e-learningowej pracę pisemną.

Na podstawie sumy zdobytych punktów ze wszystkich modułów oraz przesłania pisemnej pracy końcowej zostanie wygenerowane zaświadczenie o ukończeniu e-kursu. Aby ukończyć kurs należy zdobyć minimimum 61% możliwych punktów.



KADRA KURSU

Opiekun kursu:

dr Aleksandra Kaczmarek

Akademia Sztuki Wojennej

Dr Aleksandra Kaczmarek jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym w Instytucie Zarządzania, Wydziału Zarządzania i Dowodzenia, Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie. Jest doktorem w dziedzinie nauk społecznych, w dyscyplinie nauk o obronności, w specjalności zarządzanie instytucjami publicznymi. Obszar naukowych dociekań dr Aleksandry Kaczmarek skupia się na psychologicznych uwarunkowaniach procesów podejmowania decyzji, zwłaszcza w warunkach silnego stresu. Wyniki badań dr Aleksandra Kaczmarek prezentowała w ostatnich latach na wielu konferencjach zarówno krajowych, jak i zagranicznych (Gruzja, Słowacja, Czechy, Łotwa) rozpowszechniając tym samych swoje osiągnięcia badawcze, jak i pozyskując wiele kontaktów z naukowcami zajmującymi się podobną problematyką. Opublikowała wiele artykułów naukowych zarówno w języku polskim, jak i angielskim. Dr Aleksandra Kaczmarek czynnie uczestniczy w procesach kształcenia na studiach dyplomowych i podyplomowych, realizowanych w Wydziale Zarządzania i Dowodzenia ASzWoj. Prowadzi zajęcia z przedmiotów integralnie powiązanych z problematyką zarządzania organizacjami i psychologii zarządzania.

Opiekun kursu:

dr Andrzej Nowak

Akademia Sztuki Wojennej

Jest wieloletnim wykładowcą akademickim, obecnie pełni funkcję Zastępcy Dyrektora Instytutu Zarządzania Wydziału Zarządzania i Dowodzenia Akademii Sztuki Wojennej. Jako praktyk prowadzi zajęcia - wykłady i ćwiczenia - z zakresu szeroko rozumianego zarządzania bezpieczeństwem, między innymi realizując takie przedmioty jak: Podstawy oraz zasady zarządzania bezpieczeństwem informacji. Zarządzanie ryzykiem oraz bezpieczeństwem systemów teleinformatycznych. Organizacja systemu zarządzania bezpieczeństwem informacji, zarządzanie zasobami informacyjnymi, bazami danych, ekologią i potencjałem ludzkim. Jest cenionym specjalistą z zakresu tzw. nowych technologii, np. sieci internetowe, platformy edukacyjne.