Podstawy prawa dla uczniów szkół ponadpodstawowych
Kurs dla młodzieży, przybliżający podstawy prawa cywilnego oraz prawa karnego i omawiający pojęcie państwa jako organizatora życia publicznego.
Kurs dla młodzieży, przybliżający podstawy prawa cywilnego oraz prawa karnego i omawiający pojęcie państwa jako organizatora życia publicznego.
Kurs "Podstawy prawa" przeznaczony jest zarówno dla młodzieży licealnej, chcącej zgłębić istotne kwestie związane z wiedzą o społeczeństwie, jak i dla wszystkich zainteresowanych tematyką prawniczą.
W kursie zaprezentowano podstawy prawa cywilnego oraz prawa karnego, omówiono również pojęcie państwa jako organizatora życia publicznego.
Kurs składa się z sześciu modułów: Wprowadzenie do kursu, Prawo i jego interpretacje, Prawo cywilne, Prawo karne, Prawo w życiu publicznym, Zakończenie kursu.
Tryb pracy: w tempie własnym. Uśredniając, na przerobienie wszystkich materiałów potrzebujesz 4 tyg po 3 godziny nauki.
Aby przystąpić do realizacji kursu, nie trzeba posiadać żadnej specjalistycznej wiedzy. Najważniejsza jest chęć do nauki.
Poziom kursu: początkujący.
Moduł pierwszy zawiera informacje na temat organizacji pracy w kursie, jego programu, warunków zaliczenia oraz otrzymania zaświadczenia. Zawiera również prezentację głównych postaci występujących w kursie.
W module drugim zaprezentowane zostały podstawowe informacje na temat prawa: definicja prawa, jego podstawowe dziedziny oraz wewnętrzny podział. Wyjaśniono także, co to są rozumowania prawnicze, czyli domniemania, fikcje prawne oraz wykładnie przepisów prawnych. W module została poruszona zależność: prawo a czas.
Trzeci moduł został poświęcony prawu cywilnemu. W module zdefiniowano, kim jest konsument i jakie ma przywileje, jakie są zasady zwrotu towaru zarówno w sklepie stacjonarnym, jak i internetowym. Opisano, w jaki sposób odstąpić od umowy ze sprzedawcą oraz czym jest wada prawna. Omówiono temat odpowiedzialności na wyrządzoną szkodę, a także zależność między przepisami prawa cywilnego a nieletniością.
W module czwartym dokładnie wyjaśniono, czym jest prawo karne: jakie są jego funkcje, jakie są rodzaje przestępstw, czym jest odpowiedzialność karna. Wyjaśniono terminy: nieletni, demoralizacja, czyn karalny, opisano zależność między przepisami prawa karnego a nieletniością. Udzielono także odpowiedzi na pytanie, czym jest kradzież: czy jest ona przestępstwem, czy wykroczeniem.
Moduł piąty poświęcony został zagadnieniom związanym z prawem państwowym oraz ustrojem państwa. Zaprezentowano, czym jest władza ustawodawcza, jakie są jej funkcje, jak powstaje ustawa. Opisano także istotę władzy wykonawczej, rolę prezydenta i rządu, oraz istotę władzy sądowniczej. Przedstawiono też obowiązujące w państwie prawa i wolności człowieka.
Moduł końcowy zawiera test sprawdzający wiedzę.
W kursie znajdują się dwa typy testów. Są to:
Aby otrzymać zaświadczenie o ukończeniu kursu należy osiągnąć próg zaliczeniowy wynoszący 60%. Zaświadczenie zostanie wygenerowane po 24 godzinach od momentu ukończenia kursu.
Profesor na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Kierownik Katedry Prawa Konstytucyjnego Porównawczego i Współczesnych Systemów Politycznych, członek Rady Legislacyjnej przy Prezesie Rady Ministrów, Dyrektor Instytutu De Republica, autor licznych publikacji z dziedziny prawa konstytucyjnego i administracyjnego
Adiunkt w Katedrze Prawa Karnego Porównawczego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, Prezes Rządowego Centrum Legislacji. Autor książek naukowych (m.in. "W poszukiwaniu legitymizacji etycznej zasad odpowiedzialności karnej"; "Ustawa o Sądzie Najwyższym. Komentarz) oraz licznych artykułów naukowych z zakresu prawa karnego, prawa konstytucyjnego oraz prawa medycznego. Wspólnie z prof. dr hab. Bogumiłem Szmulikiem zredagował podręcznik "Wprowadzenie do prawa".
Absolwentka Wydziału Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego, Pedagogicznych Studiów podyplomowych oraz kursów informatycznych. Z e-learningiem związana jest od ponad 10 lat. Stworzyła platformę oferującą kursy języka rosyjskiego (których jest autorem), realizowała wiele komercyjnych projektów e-learningowych. Specjalista ds. wsparcia e-learning w projekcie „NAVOICA” (Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy).
Ośrodek Przetwarzania Informacji - Państwowy Instytut Badawczy wraz z autorami kursu pragną podziękować Wydawnictwu Sejmowemu za udzielenie licencji na wykorzystanie w kursie fragmentów publikacji Wprowadzenie do prawa pod redakcją B. Szmulika i K. Szczuckiego, Warszawa 2020.
Obraz w wizytówce kursu powstał na podstawie zdjęcia z: Freepik