Pomiń do głównej zawartości

Opis kursu

Kurs powstał w ramach projektu "MOOC@PB-Nowoczesne technologie w procesie kształcenia" umowa nr POWR.03.01.00-00-W040/18-00

W tym kursie temat rachunku kosztów jest potraktowany przekrojowo i została poruszona większość zagadnień odpowiednia dla średniego poziomu zaawansowania. Ostatnie moduły łączą obszar rachunku kosztów z rachunkowością zarządczą płynnie przenosząc kursanta do tej tematyki.

Kurs został opracowany z naciskiem na praktyczne podejście. Jest różnorodny zarówno jeśli chodzi o zakres jak i formułę przekazania wiedzy. Nie będziesz się na nim nudził! Choć wiele zadań nie jest łatwych, więc ostrzegam, że możesz się zmęczyć analizując je.


WYMAGANIA WSTĘPNE

By wziąć udział w kursie nie potrzebujesz żadnej wiedzy z tego obszaru. Wiedza przekazywana w kursie jest stopniowo a wszystko jest dokładnie wyjaśnione. Materiał jest tak ustrukturyzowany, by zrozumieli go początkujący. Poruszane tematy w kolejnych modułach są coraz bardziej zaawansowane. Dlatego osoby z pewnym doświadczeniem również mogą tu znaleźć ciekawe informacje i uporządkować swoją wiedzę.


CELE KURSU

Po tym kursie będziesz umiał oszacować koszty wytwarzanych w przedsiębiorstwie produktów czy świadczonych usług. Jeśli chcesz zarządzać przedsiębiorstwem lub będziesz miał wpływ na zarządzanie kosztami dowiesz się jak istotna jest to umiejętność. Będziesz w stanie dopasować narzędzia do warunków. Twoje kompetencje pozwolą Ci ocenić optymalne rozwiązanie. Będziesz świadomy niedostatków różnych podejść a nabyte kompetencje pozwolą Ci określić precyzyjnie cel do jakiego zmierzasz.


PORUSZANE ZAGADNIENIA

MODUŁ 1

Wprowadzenie do rachunku kosztów

MODUŁ 2

Tradycyjne kalkulacje kosztów

MODUŁ 3

Koszty stałe i zmienne

MODUŁ 4

Rachunek kosztów pełnych i zmiennych

MODUŁ 5

Metoda ABC i Przerobowy Rachunek Kosztów

MODUŁ 6

Rachunek cyklu życia oraz kosztów docelowych

MODUŁ 7

Koszty istotne

MODUŁ 8

Rachunek kosztów standardowych i odchylenia

MODUŁ 9

Budżetowanie kosztów

MODUŁ 10

Planowanie przy ograniczonych zasobach


WYSIŁEK CZASOWY

Kurs składa się z 10 lekcji. Każda zajmie Ci średnio 4 godziny. Oczywiście – jeśli będziesz wciąż przewijał slajdy nie wczytując się w treść ani nie będziesz rozwiązywał zadań samodzielnie a następnie analizował modelowych rozwiązań – kurs skończysz szybciej. Ale skoro tu jesteś to wierzę, że nie jest to Twoim celem.


ORGANIZACJA KURSU

Sam sterujesz tempem kursu. Jeśli masz czas możesz zrobić więcej niż jeden moduł w danym tygodniu. Jeśli innym razem masz napięty grafik – możesz zrobić sobie przerwę. Ale pamiętaj, że systematyczna nauka daje najwięcej korzyści!


KONTAKT Z PROWADZĄCYM

Prowadzący jest dostępny zarówno w panelach komentarzy, które są zamieszczone na niektórych lekcjach jak i poprzez system.


ZAKŁADANE EFEKTY UCZENIA SIĘ

Uczestnik kursu wskazuje istotę i specyfikę zarządzania kosztami, identyfikuje koszty (Z_W01, Z_W02, Z_W16), dostosowuje rodzaj kosztów do rodzaju rachunku kosztów (Z_U01, Z_U03, Z_U06,), analizuje przyczyny i przebieg konkretnych procesów ekonomicznych w firmie i stosuje do tego odpowiednie metody i narzędzia (Z_06,Z_10, Z_12, Z_14), identyfikuje przebieg wybranych elementów rachunku kosztów (Z_K02), uzasadnia przedsiębiorczy dobór kosztów do potrzeb przedsiębiorstwa (Z_K04, Z_K07).


ZADANIA I WARUNKI ZALICZENIA

Wszystkie zadania – nawet te sprawdzające wiedzę - są podane z rozwiązaniami i zwykle z szerokim komentarzem. Jest to konieczne ze względu na trudność poleceń. Zakładam też, że naprawdę chcesz się nauczyć rachunku kosztów i to tylko od Ciebie zależy na ile będziesz uważny. Chciałbym byś zawsze postępował/a według następującego schematu:

  • Po przeczytaniu treści zadania spróbuj odpowiedzieć samodzielnie.
  • Jeśli nie udzielisz poprawnej odpowiedzi – wciśnij przycisk „pokaż odpowiedź” i ewentualnie wróć do teorii omówionej we wcześniejszych jednostkach
  • Jeśli w dalszym ciągu Twój wynik jest niepoprawny – przejdź do slajdu z rozwiązaniem i przeanalizuj je dokładnie

Na końcu każdego modułu jest pytanie o nabytą wiedzę i umiejętności. By zaliczyć kurs musisz przynajmniej w ośmiu przypadkach na dziesięć potwierdzić, że opanowałeś dany zakres materiału (próg zaliczeniowy wynosi 80%).


MOŻLIWOŚĆ OTRZYMANIA ZAŚWIADCZENIA

Zależy mi byś opanował/a rachunek kosztów w średniozaawansowanym stopniu. Ale tylko od Ciebie zależy, czy wystarczająco skrupulatnie podejdziesz do tego kursu. Pewną zachętą dla Ciebie do nauki może być otrzymanie certyfikatu. Dlatego osoby które zaliczyły kurs otrzymują zaświadczenie o jego ukończeniu. Jest ono generowane automatycznie.


KADRA KURSU

dr Andrzej Karpowicz

Adiunkt, Politechnika Białostocka

Wykształcenie:

  • Doktor finansów uzyskany po obronie rozprawy: “Determinants of Corporate Income Tax Revenues of European Union Member States” po studiach Doctoral Studies in Management and Economics w Szkole Głównej Handlowej.
  • Magister Stosunków Międzynarodowych Ekonomicznych (również Szkoła Główna Handlowa).

Doświadczenie:

  • Andrzej Karpowicz zdobywał doświadczenie przede wszystkim w doradztwie podatkowym w zakresie transakcji fuzji i przejęć pracując w KPMG, Deloitte, PwC, BDO a także jako in-house.
  • Przeprowadził kilkadziesiąt projektów due diligence. Doradzał w zakresie struktur nabycia zewnętrznych podmiotów oraz przy restrukturyzacjach wewnątrzgrupowych. Wspierał również klientów w zakresie umów nabycia udziałów oraz w bieżącym doradztwie. Transakcje w jakich uczestniczył dotyczyły wielu wiodących polskich i międzynarodowych grup kapitałowych.
  • Od 2017 r. pracuje między innymi jako wykładowca akademicki na Politechnice Białostockiej. Prowadzi zajęcia z rachunkowości i podatków - zarówno po polsku jak i po angielsku.

REFERENCJE

S. Sojak, Rachunkowość zarządcza i rachunek kosztów, Towarzystwo Naukowe Organizacji i Kierownictwa. Stowarzyszenie Wyższej Użyteczności "Dom Organizatora", Toruń 2015, Tom 1 oraz 2

P. Szczypa, Kalkulacja i rachunek kosztów - Od teorii do praktyki, CeDeWu, Warszawa 2019

W. Janik, M. Paździor, Rachunek kosztów w zarządzaniu organizacjami, CeDeWu, Warszawa 2018

ACCA, Paper F5 Performance management – complete text, Kaplan Publishing UK, Wokingham 2016

ACCA, Paper F2 Management accounting – complete text, Kaplan Publishing UK, Wokingham 2016

M. Chalastra, Rachunek kosztów księgowego i controllera, Marina, Wrocław 2018

Większość zdjęć pochodzi z serwisu https://unsplash.com/. Kilka zdjęć zostało wykorzystanych z serwisu https://www.flickr.com/photos/britishlibrary/