Wprowadzenie do kryptografii
Kurs jest wprowadzeniem do kryptografii, teorii macierzy i matematyki modularnej. Przeznaczony jest dla wszystkich zainteresowanych.
Kurs jest wprowadzeniem do kryptografii, teorii macierzy i matematyki modularnej. Przeznaczony jest dla wszystkich zainteresowanych.
Tajemnice, poufne dane, zaszyfrowane wiadomości… Od zarania dziejów staramy się znaleźć i wykorzystać sposoby bezpiecznego przekazywania informacji. Kiedyś wystarczały proste szyfry polegające na zastąpieniu znaku innym znakiem. W dobie komputerów złamanie starych szyfrów to kwestia kilku sekund. A właśnie współcześnie ochrona informacji stała się niezwykle istotnym problemem. W codziennym życiu korzystamy z wielu aplikacji, które zbierają i przetwarzają dane. Jednym z największych wyzwań współczesnych systemów komputerowych jest zapewnienie im bezpieczeństwa.
Matematyczne podejście do technik szyfrowania pozwoliło opracować metody, które zapewniają bezpieczne korzystanie z nowoczesnych osiągnięć technologicznych w życiu codziennym.
Kurs ,,Wprowadzenie do kryptografii'' prezentuje te nowoczesne i nieco starsze metody szyfrowania. Uczestnik kursu pozna szyfr Cezara, szyfry strumieniowe i oparte na macierzach, kryptosystemy asymetryczne z kluczem publicznym, schemat Diffie'go-Hellmana wymiany klucza oraz podpisy cyfrowe oparte na tych kryptosystemach. Prezentacja szyfrów jest wzbogacona o niezbędne do zrozumienia zasady ich działania elementy teorii liczb, arytmetyki modularnej i rachunku macierzowego.
Wystarczającą bazą jest znajomość matematyki w zakresie szkoły podstawowej. Uczestnik kursu pozna (od podstaw) niezbędne do zrozumienia zasad szyfrowania elementy matematyki.
Celem kursu jest zapoznanie uczestników ze schematami klasycznych systemów szyfrowania (począwszy od szyfru Cezara) i elementami matematyki, na których szyfry te są oparte.
Wiedza:
Umiejętności:
Kurs realizowany jest w trybie we własnym tempie, co oznacza, że czas udostępniania poszczególnych aktywności nie jest sztywno określony; również terminy wykonania zadań w kursie są maksymalnie elastyczne. Uczestnicy kursu mogą pracować we własnym tempie - jedynym wymogiem jest, aby zdążyć ukończyć kurs przed terminem jego zamknięcia. Edycja kursu otwarta jest przez 10 tygodni, a rekomendowany czas nauki to 4 godziny tygodniowo. Możliwe jest jednak ukończenie kursu w dużo krótszym czasie np. nawet w ciągu jednego tygodnia.
Uczestnik kursu ma do rozwiązania 30 punktowanych testów sprawdzających jego wiedzę i umiejętności. Aby uzyskać zaliczenie należy uzyskać co najmniej połowę możliwych do zdobycia punktów.
Każdy uczestnik, który zgromadzi co najmniej 50% punktów, uzyska dokument potwierdzający. Zaświadczenie jest generowane automatycznie na końcu kursu.
MODUŁ 1: Wprowadzenie do kursu
MODUŁ 2: Podstawy arytmetyki modularnej
MODUŁ 3: Szyfry strumieniowe
MODUŁ 4: Arytmetyka modularna
MODUŁ 5: Podstawy rachunku macierzowego
MODUŁ 6: Szyfry oparte na macierzach
MODUŁ 7: Kryptosystemy RSA, ElGamala i schemat wymiany klucza
MODUŁ 8: Podpis cyfrowy
Kurs przygotowały oraz prowadzą dr Magdalena Grzech i dr Beata Strycharz-Szemberg. Autorki pracują w Katedrze Matematyki Stosowanej Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki. Obie Autorki mają nie tylko duże doświadczenie w pracy dydaktycznej na uczelni technicznej, ale są także zaangażowane we współpracę ze środowiskiem oświatowym np. przez wykłady popularyzujące matematykę w ramach Współpracy Politechniki Krakowskiej ze Szkołami Średnimi, przygotowanie i prowadzenie zajęć dla Uniwersytetu Dzieci oraz w ramach projektu pt. Kalejdoskop Matematyczny