Architektura domu jednorodzinnego
Zaprojektujesz dom jednorodzinny. Przeanalizujesz działkę, stworzysz formę budynku, opracujesz program funkcjonalny i poznasz technologię BIM.
Zaprojektujesz dom jednorodzinny. Przeanalizujesz działkę, stworzysz formę budynku, opracujesz program funkcjonalny i poznasz technologię BIM.
Projektowanie architektoniczne to proces, w którym bierze udział wiele osób. Z budownictwem mieszkaniowym spotykamy się wszyscy: jako projektanci i jako użytkownicy. Kurs przybliży uczestnikom poszczególne etapy projektowania domu jednorodzinnego, od analiz przez tworzenie koncepcji i jej prezentację. Przekazuje wiedzę, dzięki której będzie łatwiej podejmować decyzje projektowe.
Kurs składa się z czterech modułów od wprowadzenia do architektury, przez projektowanie wstępne, tworzenie koncepcji projektu i tworzenie cyfrowego modelu oraz prezentacji projektu. Udział prowadzony jest we własnym tempie przez około 4 tygodnie. W kursie znajdują się teksty, grafiki oraz prezentacje multimedialne w postaci nagranych filmów z etapów tworzenia projektu oraz modele 3D do obejrzenia i prześledzenia kolejnych kroków tworzenia takich modeli.
Kurs przeznaczony jest dla wszystkich, który chcą rozpocząć przygodę z projektowaniem architektonicznym. Zapraszamy studentów uczelni wyższych, absolwentów oraz praktyków. Wszystkich, którzy chcą zdobyć podstawową wiedzę z zakresu teorii projektowania, praktycznego tworzenia formy i programu funkcjonalnego oraz modelowania w 3D i poznać podstawy technologii BIM (Building Information Modeling).
Nie jest wymagana wstępna wiedza, jednak podczas wykonywania ćwiczeń może być przydatna znajomość ogólnych pojęć z zakresu architektury lub inżynierii budowlanej.
Przedstawimy czym jest Triada Witruwiańska i jakie mogą być preteksty architektoniczne. Opowiemy o "grach architektury", architekturze minimalistycznej, ekspresjonistycznej i czym jest projektowanie. Opowiemy o sylwetkach znanych architektów i ich realizacjach.
Lekcje poświęcone są nauce pozyskiwania niezbędnych informacji poprzedzających zasadniczy etap projektowy poprzez wizję lokalną terenu inwestycji, gromadzeniu informacji prawnych i formalnych oraz oczekiwań inwestorskich. Ćwiczenia obejmują zakres odnajdywania i wstępnej analizy tych uwarunkowań, tak aby przygotowany materiał usprawnił tworzenie koncepcji architektonicznej oraz dokumentacji budowlanej.
Moduł poświęcony jest tworzeniu koncepcji architektonicznej domu mieszkalnego jednorodzinnego. Począwszy od przygotowania projektu zagospodarowania terenu, rozwiązania elementów funkcjonalnych i przestrzennych obiektu, tworzenia formy architektonicznej i doboru odpowiedniej technologii budowlanej uzyskujemy podstawy teoretyczne i praktyczne potrzebne do stworzenia koncepcji architektonicznej.
Nauczysz się jak rysunek odręczny pomaga w tworzeniu projektu architektonicznego. Jakie są narzędzia do pracy w technologii BIM (Building Information Modeling), jak pracować w 3D z projektem domu jednorodzinnego. Nauczymy Cię jak prezentować projekt w formie papierowe i cyfrowej.
Wiedza będzie sprawdzana na bieżąco w poszczególnych modułach pytaniami jednokrotnego wyboru, wielokrotnego wyboru oraz dopasowania. Niektóre pytania są w formie pojedynczych zadań, niektóre w postaci dłuższych testów z kilkoma pytaniami. Warunkiem zaliczenia szkolenia jest otrzymanie przynajmniej 60% punktów z całości kursu. Wszystkie pytania w kursie mają określoną liczbę prób (2 lub 3) i punktację. Postęp punktacji jest na bieżąco śledzony, dostęp dla Uczestnika w zakładce Postęp.
Zaświadczenie o ukończeniu kursu będzie imienne, przyznane pod koniec kursu i wygenerowane dla Uczestnika, który ukończył kurs z pozytywnym wynikiem - suma punktów przynajmniej 60% z całości.
Na co dzień pracujemy na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki. Posiadamy wieloletnie doświadczenie projektowe oraz dydaktyczne, co potwierdzają zrealizowane projekty oraz nagrody za stworzone kursy e-learningowe.
Profesor, Politechnika Krakowska, Wydział Architektury
Profesor Politechniki Krakowskiej od 2017, autor wielu publikacji z zakresy teorii projektowania, sztuki i dekompozycji w architekturze. Od 2020 Kierownik Katedry Projektowania Architektonicznego Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Członek Komisji Architektury i Urbanistyki PAN. Stopień dr hab. otrzymał w roku 2014 na podstawie monografii pt. Tendencje ekspresjonistyczne w architekturze współczesnej.
Adiunkt, Politechnika Krakowska, Wydział Architektury
Adiunkt badawczo-dydaktyczny na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Zainteresowania naukowe skupiają się wokół współczesnej architektury monumentalnej oraz na połączeniu sztuki i architektury. Członek Izby Architektów RP oraz Stowarzyszenia Architektów Polskich.
Adiunkt, Politechnika Krakowska, Wydział Architektury
Adiunkt badawczo-dydaktyczny na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Główny obszar zainteresowań naukowych koncentruje się wokół możliwości wykorzystania estetycznych własności betonów elewacyjnych w architekturze mieszkaniowej ze szczególnym uwzględnieniem technologii monolitycznych. Członek Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP i Stowarzyszenia Architektów Polskich.
Asystent, Politechnika Krakowska, Wydział Architektury
Asystent badawczo-dydaktyczny na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Autor publikacji z zakresu teorii projektowania, zamieszkiwania i podejmowania decyzji w projektowaniu. Specjalizuje się w zakresie nowoczesnych technologii w architekturze i budownictwie – Building Information Modeling (BIM). Prelegent, certyfikowany instruktor, wykładowca tematyki dotyczącej koordynacji międzybranżowej w BIM.
Kurs e-learningowy MOOC został utworzony przy współpracy Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju w ramach projektu PRAKTYCZNE ASPEKTY PROJEKTOWANIA OBIEKTÓW BUDOWLANYCH W ŚWIETLE STANDARDÓW EUROPEJSKICH w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.