Nauka konfiguracji sprzętu i zarządzania sieciami komputerowymi
Kurs nauczy Cię podstawowych umiejętności związanych z konfiguracją sieci komputerowych. Odnajdziesz tu podstawy teoretyczne i ćwiczenia praktyczne.
Kurs nauczy Cię podstawowych umiejętności związanych z konfiguracją sieci komputerowych. Odnajdziesz tu podstawy teoretyczne i ćwiczenia praktyczne.
Kurs powstał w ramach projektu "MOOC@PB-Nowoczesne technologie w procesie kształcenia" umowa nr POWR.03.01.00-00-W040/18-00
Niniejszy kurs prowadzony jest w tempie własnym.
Kurs jest skierowany do studentów studiów technicznych I stopnia. Może być wykorzystany podczas realizacji treści przedmiotu Sieci komputerowe (lub pokrewne) na kierunku Informatyka (lub pokrewne). Kurs jest również dostępny dla innych osób i przystosowany do samodzielnego uczestnictwa.
Każdy moduł wymaga nakładu ok. 6 godzin pracy kursanta (łącznie z zadaniami nieobowiązkowymi).
Każdy moduł kończy się testem sprawdzającym wiedzę uczestnika. Po upływie terminu końcowego testu można przejść do kolejnego modułu.
Dodatkowo - moduły zawierają ćwiczenia do samodzielnego wykonania i testy wspomagające sprawdzenie wiedzy. Nie są one obowiązkowe, jednak ich wykonanie ułatwia przyswojenie wiedzy związanej z konfiguracją i zarządzaniem sieciami. Przykładowe prawidłowe rozwiązania każdego z ćwiczeń dostępne będą po zakończeniu modułu - jako nowa jednostka lekcyjna w ramach zakończonego modułu. Szacowany czas na wykonanie każdego zadania to 1-2 godziny.
Warunkiem ukończenia kursu jest zapoznanie się z całością dostępnego materiału i uzyskanie z obowiązkowych zadań testowych i egzaminu min. 51% punktów.
Warunkiem uzyskania certyfikatu jest uzyskanie oceny co najmniej dostatecznej, tj. uzyskanie min. 51% punktów z obowiązkowych zadań testowych i egzaminu.
Realizacja kursu wymaga umiejętności posługiwania się konsolą systemu operacyjnego Windows i/lub Linux w stopniu podstawowym, tj. uruchomienia konsoli i uruchamiania poleceń w niej.
Do realizacji wybranych ćwiczeń praktycznych wymagany jest system operacyjny Linux (dowolna dystrybucja). Wystarczająca jest tzw. wersja Live - uruchamiana np. z płyty CD/DVD lub dysku przenośnego.
Wszystkie pojęcia związane z tematem są przedstawione w przystępny sposób. Główny nacisk jest kładziony na praktyczne umiejętności związane z podstawową konfiguracją sieci komputerowych.
dr inż. Urszula Kużelewska - Adiunkt, Wydział Informatyki, Politechnika Białostocka
Wieloletni pracownik naukowo-dydaktyczny na Wydziale Informatyki Politechniki Białostockiej. Prowadzi zajęcia w ramach przedmiotu “Sieci komputerowe”, a także z przedmiotów dotyczących programowania: w języku C++, Java, JavaScript, React i Angular. Jest też współwłaścicielem firmy zajmującej się inteligentnymi rozwiązaniami w dziedzinie Internet of Things, odznaczoną europejskim certyfikatem Seal of Excellence.