Wprowadzenie do programowania sensorów
W ramach kursu zaprezentowane zostaną sensory stosowane we współczesnej technice pomiarowej oraz możliwości ich samodzielnego wykorzystania.
W ramach kursu zaprezentowane zostaną sensory stosowane we współczesnej technice pomiarowej oraz możliwości ich samodzielnego wykorzystania.
W ramach niniejszego kursu przedstawione zostaną czujniki i sensory używane we współczesnej technice do pomiarów natężenia oświetlenia, wilgotności gazów, temperatury, siły, naprężeń oraz parametrów ruchu. W kolejnych modułach kursu przedstawiona zostanie ich zasada działania, budowa, wady i zalety oraz sposoby komunikacji z układami sterującymi.
W ramach części praktycznej wyjaśniony zostanie sposób połączenia i komunikacji z układami z rodziny Arduino.
Na ukończenie kursu w tempie własnym wystarczą 4 tygodnie, przy poświęceniu około 6 godzin tygodniowo.
Aby przystąpić do realizacji kursu potrzebna jest podstawowa wiedza z matematyki, fizyki, informatyki oraz elektroniki.
W module pierwszym zostały zaprezentowane informacje na temat wielkości fizycznych związanych z dziedziną techniki, jaką jest technika świetlna. Ponadto opisano czujniki i sensory stosowane we współczesnej technice świetlnej.
W module drugim zostały zaprezentowane zagadnienia związane z pomiarami wilgotności gazów oraz czujniki wykorzystywane do tego typu zadań.
W module trzecim zostały zaprezentowane podstawowe metody i układy do pomiaru zmian temperatury z wykorzystaniem czujników elektrycznych.
W module czwartym zostały zaprezentowane zagadnienia oraz czujniki związane z pomiarami siły oraz naprężeń mechanicznych.
W module piątym zostały zaprezentowane czujniki i sensory pozwalające na pomiar parametrów ruchu, takich jak prędkość, przyśpieszenie, kierunek.
W module szóstym została zaprezentowana platforma Arduino, możliwości jej wykorzystania we własnych projektach oraz zastosowanie symulatorów pozwalających na sprawdzenie działania zaprojektowanego układu.
W module siódmym zostały zaprezentowane sposoby komunikacji platformy Arduino z niektórymi czujnikami zaprezentowanymi w poprzednich modułach kursu.
Każdy z modułów kończy się testem sprawdzającym zdobytą wiedzę. Aby zaliczyć kurs należy zdobyć 51% z wszystkich punktów możliwych do zdobycia w całym kursie.
Zaświadczenie zostanie wygenerowane automatycznie po osiągnięciu progu zaliczeniowego, tj. uzyskaniu 51% punktów i będzie dostępne do pobrania w zakładce “Moje kursy”.
mgr inż. Aleksander Sawicki jest absolwentem Wydziału Elektrycznego PB na kierunku Elektrotechnika oraz absolwentem Wydziału Informatki PB na kierunku Informatyka. Obecnie uczestnik studiów doktoranckich w dziedzinie Informatyka techniczna oraz Telekomunikacja oraz pracownik naukowo-dydaktyczny w Katedrze Mediów Cyfrowych i Grafiki Komputerowej Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej. Autor publikacji z zakresu biometrii behawioralnej dotyczącej identyfikacji osób na podstawie chodu. W 2021 roku uzyskał finansowanie w ramach konkrusu PRELUDIUM finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki.
dr inż. Łukasz Budzyński jest absolwentem Wydziału Elektrycznego PB na kierunku Elektronika i Telekomunikacja oraz studiów doktoranckich, zaś obecnie jest pracownikiem badawczo-dydaktycznym w Katedrze Fotoniki, Elektroniki i Techniki Świetlnej Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej. Jest ekspertem ds. OZE w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego i Urzędzie Marszałkowskim Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Jest autorem ponad 25 publikacji, patentów, twórca produktów i rozwiązań komercyjnych wdrażanych m.in. przez Instytut Innowacji i Technologii Politechniki Biłostockiej.