Pomiń do głównej zawartości

Opis kursu

Uczestnik kursu nabędzie wiedzę i umiejętności z zakresu podstaw zarządzania finansami przedsiębiorstwa. Po zakończeniu kursu będzie potrafił wyznaczyć próg rentowności przedsiębiorstwa, wykorzystać zjawisko dźwigni finansowej w prognozowaniu wyniku przedsiębiorstwa. Dodatkowo będzie potrafił ocenić sytuację majątkowo-finansową poprzez umiejętności obliczenia wskaźników finansowych i ich interpretację. Ważnym aspektem będzie zapoznanie uczestnika z metodami zarządzania kapitałem obrotowym. Uczestnik nabędzie umiejętność wyznaczania kosztu kapitału i wiedzę na temat jego zastosowania w zarzadzaniu finansami przedsiębiorstwa. Dzięki znajomości koncepcji modeli wczesnego ostrzegania możliwa będzie ocena ryzyka upadłości przedsiębiorstwa.


WYMAGANIA WSTĘPNE

Znajomość podstawowych zagadnień z zakresu rachunkowości i finansów (wiedza praktyczna, jak i zdobyta w systemie edukacji formalnej i pozaformalnej)


CELE KURSU

Cel ogólny kursu:

  • Optymalizacja decyzji finansowych przedsiębiorstw w oparciu o wiedzę z zakresu metod i narzędzi zarządzania finansami przedsiębiorstw.

Cele szczegółowe kursu:

  • Kształtowanie umiejętność wyznaczania progu rentowności oraz wielkości granicznych.
  • Kształtowanie umiejętności oceny sytuacji majątkowo-finansowej przedsiębiorstwa na tle konkurencji i branży.
  • Poznanie metod i narzędzi kształtujących strukturę kapitałową przedsiębiorstwa i maksymalizujących jego wartość.

KURS SKŁADA SIĘ Z 8 MODUŁÓW

MODUŁ 1

Współczesne cele działalności przedsiębiorstwa

MODUŁ 2

Wartość pieniądza w czasie

MODUŁ 3

Analiza progu rentowności

MODUŁ 4

Dźwignie w finansach

MODUŁ 5

Analiza wskaźnikowa przedsiębiorstwa na tle konkurencji i branży

MODUŁ 6

Zarządzanie kapitałem obrotowym w przedsiębiorstwie

MODUŁ 7

Koszt kapitału i jego znaczenie w procesie wyceny przedsiębiorstwa

MODUŁ 8

Ryzyko upadłości przedsiębiorstwa


WARUNKI ZALICZENIA

W trakcie kursu podejmiesz aktywności klasyfikowane i nieklasyfikowane. Rozwiązując zadania i testy zdobywasz punkty konieczne do zaliczenia kursu. Za prawidłowe rozwiązanie zadania uzyskasz 3 punkty, za prawidłową odpowiedź na pytanie testowe 1 punkt. Do zdobycia jest łącznie 80 punktów.

Aby ukończyć kurs z wynikiem pozytywnym i uzyskać zaświadczenie potwierdzające ukończenie kursu należy zrealizować aktywności klasyfikowane na poziomie co najmniej 61%. Do każdego zadania i testu można podchodzić dwukrotnie.

Zachęcamy również do realizacji aktywności nieklasyfikowanych, które pozwolą wam na samoocenę i zastosowanie zdobytej wiedzy w praktyce.


WARUNKI OTRZYMANIA ZAŚWIADCZENIA

Aby otrzymać zaświadczenie należy zdobyć co najmniej 61% punktów z aktywności klasyfikowanych.


KADRA KURSU

dr hab. Grażyna Voss

Wydział Zarządzania Politechniki Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy (dawniej: Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczego im Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy).

Pracownik naukowo-dydaktyczny; autor ponad 100 publikacji z zakresu rachunkowości, finansów i metodyki kształcenia w szkolnictwie wyższym. Posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe i dorobek dydaktyczny wynikający z prowadzenia zajęć na studiach licencjackich i magisterskich na kierunkach: finanse i rachunkowość oraz zarządzanie, a także na studiach podyplomowych i MBA oraz kursach i szkoleniach zawodowych. Promotor kilkudziesięciu licencjatów i magistrów. Uczestnik konferencji krajowych i zagranicznych.

grazyna.voss@utp.edu.pl ; grazyna.voss@pbs.edu.pl 

dr Zbigniew Drewniak

Adiunkt, Wydział Zarządzania Politechniki Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy (dawniej: Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczego im Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy).

Pracownik naukowo-dydaktyczny; posiada wieloletnie doświadczenie i dorobek dydaktyczny wynikający z prowadzenia zajęć na kierunkach: finanse i rachunkowość i zarządzanie. Promotor kilkudziesięciu licencjatów i magistrów. Autor kilkudziesięciu artykułów naukowych z zakresu finansów przedsiębiorstw, rynku kapitałowego, zarządzania i jakości. Uczestnik konferencji krajowych i zagranicznych.

zbigniew.drewniak@utp.edu.pl ; zbigniew.drewniak@pbs.edu.pl