Przygotowanie do egzaminu państwowego z języka polskiego jako obcego (poziom B1)
Kurs dla obcokrajowców przygotowujących się do egzaminu z języka polskiego na poziomie B1.
Kurs dla obcokrajowców przygotowujących się do egzaminu z języka polskiego na poziomie B1.
Rozpoczynasz kurs "Przygotowanie do państwowego egzaminu z języka polskiego jako obcego (poziom B1)". Kurs zrealizowano w ramach projektu "Zdobądź certyfikat państwowy poświadczający znajomość języka polskiego na poziomie B1!" (finansowanie: program Promocja języka polskiego NAWA). Przygotowane materiały mogą być wsparciem dla każdego, kto włada językiem polskim w stopniu średniozaawansowanym i przygotowuje się do egzaminu certyfikatowego na poziomie B1 lub planuje podjęcie pracy / studiów w Polsce.
Projekt jest finansowany ze środków publicznych i realizowany przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Szczegóły znajdziesz na stronie internetowej projektu (KLIKNIJ).
WYMAGANIA WSTĘPNE
Aby przystąpić do realizacji, kursu musisz znać język polski na poziomie co najmniej średniozaawansowanym (jeśli nie wiesz, jaki jest Twój poziom, poszukaj informacji na stronie www Państwowej Komisji ds. Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako Obcego lub po prostu rozpocznij kurs i oceń, czy nie jest on dla Ciebie zbyt trudny).
Potrzebne Ci będzie urządzenie z dostępem do internetu oraz słuchawki lub głośniki. Warto też przygotować sobie zeszyt i coś do pisania.
CELE KURSU
Dowiesz się, jak zorganizowany jest egzamin państwowy z języka polskiego na poziomie B1, z jakich części się składa oraz jak wygląda ocena prac kandydatów.
Poznasz zasady przeprowadzania poszczególnych części egzaminu.
Rozwiążesz przykładowe zadania testowe.
Poznasz wskazówki udzielane przez doświadczonych egzaminatorów.
Przekonasz się, że nauka języka polskiego jako obcego może być fascynującą przygodą.
PORUSZANE ZAGADNIENIA
MODUŁ 1: Organizacja egzaminu
Podczas tej części kursu dowiesz się:
jak zorganizowany jest egzamin państwowy z języka polskiego jako obcego na poziomie B1,
jak długo trwają poszczególne części egzaminu,
co należy wziąć ze sobą na egzamin,
jak wygląda proces oceny poszczególnych części egzaminu.
MODUŁ 2: Rozumienie ze słuchu
W tej części kursu dowiesz się:
jak przebiega część "Rozumienie ze słuchu",
jakich typów zadań można się spodziewać,
jakie są strategie na ich rozwiązywanie.
MODUŁ 3: Rozumienie tekstów
W tej części kursu dowiesz się:
jak przebiega część "Rozumienie tekstów",
jakich typów zadań można się spodziewać,
jakie są strategie na ich rozwiązywanie.
MODUŁ 4: Poprawność gramatyczna
Z tej części kursu dowiesz się:
jakie zagadnienia gramatyczne należy powtórzyć przed egzaminem,
jak zbudowany jest i jak przebiega test gramatyczny,
jakich typów zadań należy się spodziewać,
jakie są strategie na ich rozwiązywanie.
MODUŁ 5: Pisanie i mówienie
Podczas tej części kursu dowiesz się:
na czym polegają sprawności "Pisanie" oraz "Mówienie",
jak długo trwają powyższe części egzaminu,
jakich typów zadań można się spodziewać,
jak wygląda proces oceny tych części egzaminu.
WARUNKI ZALICZENIA
W kursie znajdują się ćwiczenia punktowane i niepunktowane. Każde z nich możesz spróbować rozwiązać 2 razy.
Pytania, które są zadawane na forum dyskusyjnym, mają charakter fakultatywny i nie liczą się w końcowej punktacji. Zachęcamy jednak do uczestnictwa w dyskusjach oraz czytania wypowiedzi innych kursantów (i polemizowania z nimi).
Punkty uzyskane z ćwiczeń punktowanych stanowią 55% końcowej punktacji, a z egzaminu końcowego: 45%. Aby zaliczyć kurs (i uzyskać zaświadczenie), musisz zebrać z całości co najmniej 60% punktów.
WARUNKI OTRZYMANIA ZAŚWIADCZENIA
Każdy uczestnik, który na zakończenie kursu uzyskał co najmniej 60% punktów, otrzyma zaświadczenie. Dokument ten jest dostępny od razu po zakończeniu w zakładce "Moje Kursy".
AUTORKI KURSU
dr Magdalena Kaczmarek
Starsza wykładowczyni zatrudniona w Studium Języka i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców UAM. Prowadzi zajęcia na wszystkich poziomach zaawansowania. Egzaminatorka podczas państwowych egzaminów certyfikatowych z języka polskiego jako obcego. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się na wykorzystaniu związków frazeologicznych w procesie nauczania języka polskiego jako obcego.
dr Izabela Wieczorek
Doktor nauk humanistycznych w zakresie językoznawstwa, autorka dwóch książek o polskich przysłowiach i związkach frazeologicznych. W kręgu jej zainteresowań badawczych mieszczą się zagadnienia związane z kształceniem sprawności komunikacyjnych. Najchętniej pracuje w grupach wielonarodowych, bo przypominają podróż „dookoła świata”. Przez wiele lat kierowała Podyplomowymi Studiami Nauczania Języka Polskiego jako Obcego i koordynowała Letnie Szkoły Języka i Kultury Polskiej UAM. Audytorka, autorka zadań certyfikatowych oraz doświadczona przewodnicząca komisji podczas sesji egzaminów państwowych. Uwielbia jazz, narty i dalekie podróże, nawet te niezaplanowane.
dr Olga Bambrowicz
Lektorka języka polskiego jako obcego (zatrudniona na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu), autorka innowacji społecznych adresowanych do cudzoziemców uczących się języka polskiego jako obcego oraz specjalistka ds. e-learningu i nowych technologii w edukacji. Doświadczenie zawodowe zdobywała w Polsce, Francji oraz Maroku. Słuchaczy studiów podyplomowych uczy, jak wykorzystywać TIK, prowadząc zajęcia z cudzoziemcami. Pracuje także jako egzaminatorka i przewodnicząca komisji podczas egzaminów certyfikatowych z języka polskiego jako obcego.
Ewa Węgrzak
Wykładowczyni akademicka z długoletnim stażem w nauczaniu języka polskiego jako obcego. Audytorka, egzaminatorka oraz przewodnicząca komisji podczas sesji egzaminów państwowych. Prowadziła zajęcia na wszystkich poziomach nauczania dla słuchaczy w różnym wieku (nastolatków, studentów, osób w wieku dojrzałym i w podeszłym). Na kursach intensywnych, dwuletnich, letnich - zarówno w sali lekcyjnej, jak i w plenerze oraz online. Uczenie języka polskiego to jej zawód i jednocześnie pasja. W wolnych chwilach czyta albo piecze ciasta. Lubi jazdę na rowerze, nordic walking i kajaki. Kocha koty, zwłaszcza dwa swoje.
Jeśli chcesz szybko skontaktować się z kadrą kursu, możesz wysłać maila na adres: olga95@amu.edu.pl.
/static/olga-bambrowicz.jpg
Kurs finansowany przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej ze środków programu Promocja Języka Polskiego.