Naturalne i antropogeniczne czynniki sprzyjające eutrofizacji jezior
Kurs skierowany do osób zainteresowanych poszerzaniem swojej wiedzy przyrodniczej z zakresu ochrony wód powierzchniowych przed eutrofizacją.
Kurs skierowany do osób zainteresowanych poszerzaniem swojej wiedzy przyrodniczej z zakresu ochrony wód powierzchniowych przed eutrofizacją.
Kurs skierowany jest do osób zainteresowanych poszerzaniem swojej wiedzy przyrodniczej, szczególnie z zakresu ochrony wód powierzchniowych przed zanieczyszczeniami i nasiloną eutrofizacją. Należeć do nich mogą: studenci, uczniowie szkół ponadpodstawowych, nauczyciele przedmiotów przyrodniczych, edukatorzy z zakresu ochrony przyrody, pasjonaci tematu. Kurs składa się z 5 modułów i ma charakter średniozaawansowany. Realizowany jest zgodnie z harmonogramem prowadzącego. Zawiera treści bogato ilustrowane rycinami, materiałem filmowym oraz dodatkowymi materiałami w postaci plików pdf.
Uczestnik po zakończeniu kursu:
W module pierwszym zostały przedstawione podstawowe pojęcia związane z eutrofizacją jezior, obiegiem wody w środowisku oraz krążeniem pierwiastków biogennych w przyrodzie.
W module drugim dowiesz się jak ocenić podatność jeziora na degradację, jakie czynniki za nią odpowiadają, jak je interpretować.
Trzeci moduł jest poświęcony problemowi wpływu środowiska fizycznogeograficznego zlewni na jezioro - tutaj także dowiesz się, jakie elementy owego środowiska przekładają się na jakość wód jeziornych oraz jak dokonać ich oceny.
W module czwartym, ostatnim podejmiemy wspólnie próbę oszacowania wielkości ładunków zanieczyszczających jeziora, a dopływających z różnych źródeł. Dowiesz się także, jak możemy zapobiegać skażaniu jezior, czyli jak je chronić, ale także co możemy zrobić, gdy jezioro jest już zdegradowane.
W module piątym znajduje się test sprawdzający wiedzę zdobytą podczas trwania kursu.
Moduły 1-4 kończą się krótkim testem sprawdzającym zdobytą wiedzę w danym module. Podobny test znajduje się także na zakończenie kursu (moduł 5). W modułach 2, 3 i 4 znajdują się także oceniane zadania (obliczeniowe). Testy sprawdzające, znajdujące się na końcu każdego z modułów oraz na końcu kursu, a także zadania z modułów 2, 3 i 4 stanowią podstawę ostatecznej oceny, będącej podstawą zaliczenia kursu. Testy składają się na połowę tej oceny (łączna liczba punktów do zdobycia to 40), zadania na drugą połowę (łączna liczba punktów do zdobycia to 63). Łącznie, aby uzyskać ocenę pozytywną, należy zdobyć 70% przewidzianych w kursie punktów (73).
Profesor uczelni, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
hydrobiolog, ekspert z zakresu ochrony i rekultywacji jezior, autor wielu opracowań dotyczących wpływu działań człowieka na jakość wód jeziornych i metod ochrony jezior przed degradacją.