Wykorzystanie wybranych metod ilościowych i informatyki w ekonomii
W ramach kursu szybko i łatwo zdobędziesz podstawową wiedzę z ekonometrii i nauczysz się, jak wykorzystać narzędzia informatyczne w tym obszarze.
W ramach kursu szybko i łatwo zdobędziesz podstawową wiedzę z ekonometrii i nauczysz się, jak wykorzystać narzędzia informatyczne w tym obszarze.
Chciałbyś/chciałabyś stawiać prognozy interesującego Cię zjawiska? Nie musisz już pytać wróżki. Wykorzystaj metody ilościowe! Zbuduj swój własny model ekonometryczny i w naukowo ugruntowany sposób spróbuj przewidzieć przyszłość.
Wybierając nasz kurs, masz szansę w prosty i przystępny sposób zdobyć podstawową wiedzę z zakresu ekonometrii i zastosowania prostych narzędzi informatycznych w ekonometrii. Kurs powstał w ramach projektu dofinansowanego ze środków UE i został opracowany przez dydaktyków z wieloletnim doświadczeniem z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.
Kurs polecamy wszystkim, którzy chcą nauczyć się jak wykorzystać metody ilościowe w ekonomii. Kurs szczególnie polecamy studentom studiów drugiego stopnia, na których wymagana jest wiedza z zakresu ekonometrii z pierwszego stopnia. Dzięki kursowi w szybki i łatwy sposób uzupełnisz lub powtórzysz sobie tę wiedzę.
Po ukończeniu kursu będziesz:
Wymagania wstępne: naukę w ramach kursu ułatwi znajomość podstaw algebry liniowej (działania na macierzach), statystyki oraz obsługi komputera - podstawy obsługi przeglądarki internetowej i arkusza kalkulacyjnego typu Excel.
PORUSZANE ZAGADNIENIA
Wstęp do kursu
Tu się poznajemy i omawiamy kwestie organizacyjne, w tym warunki zaliczenia kursu.
Moduł 1
W module pierwszym dowiesz się czym jest ekonometria oraz jak zbudować liniowy model ekonometryczny i oszacować jego parametry.
Moduł 2
Moduł drugi poświęcony jest diagnostyce modelu. Pokażemy tu w jaki sposób można ocenić jakość zbudowanego modelu ekonometrycznego.
Moduł 3
W module trzecim omówimy założenia klasycznej regresji liniowej i pokażemy jak można zweryfikować te założenia za pomocą wybranych testów statystycznych. Tematyka poruszona w tym module jest elementem weryfikacji modelu ekonometrycznego omówionej w module 2.
Moduł 4
Moduł czwarty poświęcony jest konstrukcji i ocenie nieliniowych modeli ekonometrycznych.
Moduł 5
W module piątym dowiesz się, jak można wykorzystać wybrane narzędzia informatyczne w celu szacowania i weryfikacji modeli ekonometrycznych.
Zakończenie kursu
W tej ostatniej części kursu prosimy o zamieszczenie zadań, które są elementem zaliczenia kursu i żegnamy się.
WARUNKI ZALICZENIA
Aby zaliczyć kurs, konieczne jest uzyskanie progu 50%.
WARUNKI OTRZYMANIA ZAŚWIADCZENIA
Zaświadczenie o ukończeniu kursu jest wydawane bezpłatnie po zaliczeniu kursu.
KADRA KURSU
dr Anna Łozowicka i dr Sergiusz Herman, adiunkci w Katedrze Ekonometrii Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Od wielu lat prowadzą zajęcia dydaktyczne m.in. z ekonometrii.