Szkoła Etykiety
Kurs dedykowany studentom wszystkich kierunków studiów, w szczególności zarządzania, prawa, stosunków międzynarodowych, politologii i dziennikarstwa.
Kurs dedykowany studentom wszystkich kierunków studiów, w szczególności zarządzania, prawa, stosunków międzynarodowych, politologii i dziennikarstwa.
Kurs kierowany jest dla studentów studiów magisterskich. Jest uzupełnieniem wiedzy przekazywanej w toku studiów zgodnie z przyjętymi na poszczególnych kierunkach sylabusami.
Kurs daje możliwość zapoznania się z podstawowymi zasadami etykiety, czyli zasadami dobrego wychowania, co w dzisiejszym świecie często interpretowane jest jako zbędne skrępowanie stosunków międzyludzkich. Kurs rozwiewa wątpliwości w tym zakresie, przekazywana wiedza ma w każdym module kontekst praktyczny, wskazujący jak należy się zachowywać, aby być postrzeganym w otoczeniu jako osoba uprzejma, kulturalna, z którą warto utrzymywać stały kontakt. To z kolei przekłada się wprost na nasz sukces zawodowy.
Przekazywane podczas kursu zasady etykiety będą podawane jako narzędzie do osiągania harmonijnych i przyjaznych relacji w kontaktach międzyludzkich.
Wiedza, jaka będzie przekazywana podczas kursu jest oparta na obowiązującym w świecie dyplomacji Protokole Dyplomatycznym.
Czego się nauczysz?
W dzisiejszym życiu zawodowym – pracując w urzędzie, instytucji lub biznesie, aby osiągać sukces bardzo istotnym elementem jest umiejętność kształtowania pozytywnego wrażenia. Stąd też podczas kursu będą podane praktyczne wskazówki, jak należy postępować, aby w środowisku zawodowym, w miejscu pracy oraz w kontaktach zewnętrznych nasz wizerunek był właściwie odbierany, a kształtowana o nas opinia budowała naszą wiarygodność w otoczeniu. Poza podstawowymi zasadami prowadzenia służbowych rozmów, przedstawiania się i powitania podczas kursu omówione będą zasady posługiwania się biletami wizytowymi oraz omówione będą rodzaje służbowych ubiorów i ich przeznaczenie. Rozstrzygnięte będą dylematy – czy do pracy kobiety powinny stosować makijaż, czy mogą przebywać w pracy w spodniach, jakie buty są właściwe do służbowego ubioru, mężczyźni dowiedzą się, jaki ubiór będzie odpowiedni na służbowe spotkanie.
Aby swobodnie czuć się na oficjalnych spotkaniach towarzyskich podczas kursu omówione będą zasady zachowania przy stole, w jaki sposób prowadzi się rozmowy towarzyskie. A osoby w przyszłości organizujące służbowe spotkania towarzyskie poznają zasady układania menu, przygotowania stołu i zastawy.
Kurs będzie także przydatny osobom, które będą pracowały w środowisku międzynarodowym, bowiem omówione będą wybrane elementy obowiązującej etykiety w niektórych państwach.
Otrzymana podczas kursu wiedza będzie szczególnie przydatna osobom, których plany zawodowe uwzględniają reprezentowanie swojego pracodawcy na zewnątrz.
Brak jest wymagań wstępnych. Kurs jest otwarty dla wszystkich chętnych, nie ma bowiem granicy, dla kogo adresowane są zasady dobrego wychowania.
Warunkiem technicznym korzystania z kursu jest posiadanie komputera lub urządzenia mobilnego typu laptop, tablet lub smartfon z dostępem do sieci Internet oraz adresu e-mailowego działającego na dowolnym serwerze.
Na poziomie wiedzy:
Student:
Na poziomie działań i umiejętności:
Student:
Na poziomie uczuć i postaw:
Student:
Omówione będą charakterystyki Protokołu Dyplomatycznego oraz Etykiety – wzajemne relacje między tymi pojęciami. Przedstawione będą definicje i zasady dobrego wychowania.
Słuchacze poznają rodzaje spotkań towarzyskich oraz zasady ich organizacji. Będą szczegółowo omówione zasady zachowania obowiązujące podczas oficjalnych spotkań towarzyskich, w tym m.in. wygłaszanie toastów.
Kurs dostarczy praktycznych wskazówek dotyczących sporządzania oficjalnej korespondencji, z uwzględnieniem prawidłowego układu listu, używania odpowiednich w korespondencji zwrotów i tytułów. Omówione będą zasady regulujące prawidłowe sporządzanie korespondencji elektronicznej.
W tym module będą przedstawione zasady doboru ubiorów oraz elementy służbowego wizerunku. Omówione będą zasady prawidłowej komunikacji interpersonalnej, tak aby komunikatywność przekazu była połączona z kształtowaniem pozytywnego wizerunku miejsca pracy – rozmowa bezpośrednia i telefoniczna.
Ten moduł będzie poświęcony relacjom z partnerami w biznesie. Słuchacze dowiedzą się w jaki sposób organizuje się spotkania biznesowe z bardzo ważnymi osobami (VIP). Jakie elementy mają decydujący wpływ na osiąganie wiarygodności w oczach nowo poznanego partnera biznesowego.
Czy etykieta ma wymiar międzynarodowy? Czy etykieta ma inną postać w innych krajach? Czy zachowania przyjęte w danej społeczności są wszędzie takie same? Na te pytania słuchacze znajdą odpowiedź w tej części kursu.
W celu zaliczenia kursu należy:
Próg zaliczeniowy kursu wynosi 60%.
Prowadzący udziela odpowiedzi na pytania uczestników poprzez forum, w wątku Konsultacje.
Wieloletni trener biznesu i wykładowca współpracujący z wieloma podmiotami gospodarczymi oraz wyższymi uczelniami. Z wykształcenia ekonomista z ponad 30-letnim doświadczeniem zawodowym, posiadający przygotowanie i uprawnienia do pracy dydaktycznej. W pracy trenera wykorzystuje doświadczenia i praktyczną wiedzę zdobytą w trakcie swojej pracy zawodowej tj. m.in. na stanowiskach dyrektora przedsiębiorstwa, prezesa spółki, samorządowca (wiceprezydent Rzeszowa), a także kariery dyplomatycznej – konsul na Ukrainie i w Rosji.