Pomiń do głównej zawartości

Postęp w kursie:

Adolescencja – okres dojrzewania pomiędzy dzieciństwem a dorosłością ( 11 r.ż. – 20 r.ż.).

Deprywacja (stan przedłużającego się niezaspokojenia jakiejś potrzeby biologicznej lub psychologicznej) każdego motywu wprowadza człowieka w stan pobudzenia i/lub dyskomfortu i zagrożenia.

Desensytyzacja – osłabienie reakcji emocjonalnej i fizjologicznej na bodźce nieprzyjemne w skutek częstej ekspozycji na te bodźce.

Empatia – przyjmowanie i rozumienie perspektywy emocjonalnej drugiej osoby.

Hiperleksja – znaczące obniżenie rozumienia tekstu czytanego wobec umiejętności czytania.

Impulsywność – impulsywność to stała tendencja do powstawania silnych reakcji emocjonalnych oraz wynikająca z nich ograniczona zdolność kontrolowania zachowań.

Nadselektywność bodźców - brak reakcji przy silnych bodźcach i silna reakcja przy bodźcach ledwo rejestrowanych przez innych (może to być reakcja na dźwięki, światło, zapach, dotyk).


Narcyzm – cecha osobowości narcystycznej związana z chwiejną i niestabilną samooceną, nierealistycznym spostrzeganiem siebie i swoich możliwości i nadmierną nadwrażliwością na krytykę.

Ostracyzm – wykluczenie jednostki ze swojej grupy.

Przeniesienie i przeciwprzeniesienie rzutowanie emocji pacjenta na terapeutę oraz terapeuty na pacjenta.

Samoocena – afektywna postawa wobec siebie (sposób oceny siebie).

Spektrum zaburzeń autyzmu – inaczej spektrum autyzmu należące do zaburzeń neurorozwojowych, charakteryzują się utrzymującymi się, poważnymi trudnościami w inicjowaniu i utrzymywaniu relacji i komunikacji społecznej oraz ograniczonymi, powtarzalnymi i nieelastycznymi wzorcami zachowań i zainteresowań.

Suicydalne tendencje – tendencje samobójcze (zarówno myśli, jak i działania).

Zaburzenia depresyjne – grupa zaburzeń psychicznych, w których obrazie klinicznym dominuje obniżony nastrój, smutek , poczucie winy i nieadekwatności. Występują w różnym natężeniu.

Zaburzenia lękowe – zaburzenia psychiczne w których obrazie klinicznym dominuje lęk. Towarzyszą im silne reakcje fizjologiczne. Występują w różnym natężeniu.

Zachowania autodestrukcyjne – samouszkodzenia i samookaleczanie, działania kierujące agresję na siebie w celu rozładowania napięcia emocjonalnego.